Zahradní nábytek může zahradě vtlačit charakteristický ráz, odlišit ji od jiného zahradního prostředí a dotvořit jedinečnou atmosféru daného místa. Můžeme si ho na míru vyrobit i sami.
Zahradní nábytek si kupujeme zejména na posezení, stolování, odpočinek, zábavu dětí i dospělých. Na sezení slouží lavičky (s opěradlem nebo bez něj) i jednotlivé sedačky (zpravidla bez opěradla), samostatně, ve skupinách či doplňující stůl či pult. Na stolování je potřebný stůl doplněný židlemi, křesílky nebo se zabudovanou lavicí, případně i servírovací stolek (pro lepší přemísťování může být s kolečky), ale i stabilní odkládací pult, který nutně potřebujeme při venkovním grilu nebo krbu. Poležet si u bazénu můžeme na pevných, polohovatelných nebo sklápěcích lehátkách. Sedět a zároveň se houpat, umožňují nekryté nebo kryté houpačky (tzv. hollywoodské).
Zahradní prostředí je charakteristické volně ohraničeným prostorem. Venku se všechno zdá menší než je v interiéru, uzavřené stěnami, proto zejména jednotlivé prvky, které zahradní nábytek vytvářejí, mohou být mohutnější nebo vytvořeny z hrubších částí. Zásadou je, aby při kombinování materiálů působil celek vyváženě. Pokud jsou podstavy mohutnější, musí být přiměřená i horní deska. Celkové působení dotváří barevnost. Kontrastní základní barvy jsou v zahradě použitelné především na štíhlejších konstrukcích. Zemité barvy přírody harmonizují s prostředím, proto se hodí na masivní prvky. Vkusný zahradní nábytek je jednoduchý ve tvaru a precizně vypracován z materiálu.
Přenosný nebo stabilní
V zahradě používáme dva typy nábytku – stabilní (zabudovaný trvale v exteriéru) a přenosný (mobilní). Zjednodušeně můžeme říci, že stabilní zahradní nábytek se navrhuje pro potřeby rodiny a přenosný oceníme zejména při příležitostných návštěvách přátel.
Stabilní nábytek
Je umístěn v zahradě trvale i v zimním období a je součástí jejího architektonického řešení. Výhodou zabudovaného nábytku je, že vnáší do celkové úpravy řád. Můžeme využít i některé užitkové stavební prvky: opěrná zídka může při úpravě výšky a koruny sloužit i pro příležitostné sezení, nebo jeho stěna vytvoří závětří pro podobně ztvárněnou lavičku. Návrh i zhotovení stabilního nábytku může být pracnější, ale nespornou výhodou je, že může být proveden na míru, přímo pro dané místo.
Materiály
Zahradní nábytek se krátkodobě nebo dlouhodobě umísťuje do exteriéru, proto musí být především odolný vůči nepříznivým povětrnostním vlivům. Prudké slunce (vytahuje barvy), vzdušná a zemní vlhkost (provokující strukturu zejména dřeva), šlehající déšť (působící na povrch materiálů), chlad i mráz nebo vysušující vzdušné proudění z jedné strany jsou faktory běžně působící ve venkovním prostředí, přičemž se přidává i rychlé střídání těchto vlivů. Těmto vnějším podmínkám musíme přizpůsobit výběr materiálu pro zahradní nábytek tak, aby byl dostatečně trvanlivý, ale přitom neztrácel i estetickou působivost. Má být pohodlný, co se týče rozměrů a konstrukce, dostatečně stabilní, protože zpevněné vodorovné zahradní povrchy, s ohledem na bezpečnost chůze za mokra, nemohou být tak hladké jako podlahy v interiéru. Pro zabudovaný nábytek můžeme využít zejména ty materiály, z nichž se nedá učinit přenosný: kámen v blocích, kamenné a cihelné zdivo, litý beton a betonové prefabrikáty, masivní (i neopracované) dřevo a jejich kombinace.
Kámen
Samostatný kus pěkného přírodního kamene vhodného tvaru může posloužit jako lavička, sedačka a větší dokonce i jako stůl. Kamenné bloky lze použít také jako podstavce pro zabudovaný nábytek kombinovaný s dřevem. V současnosti se vyrábějí různé výrobky a doplňky z umělého kamene, jako jsou kamenné desky a podstavce pro lavičky, případně balustrádové zábradlí. Ne všechny jsou však vhodné do moderní zahrady. Jejich umístění v prostoru zahrady může být problematické, vzhledem k těžkému působení kamenných prvků, protože vyžadují jednoduchý tvar a opracování.
Kamenné a cihlové zdivo
V zahradě ho využijeme při různých stavebních úpravách (zařezané odpočívadla, vyvýšené terasy, opěrné, parapetní i schodišťové zídky), ale lze ho využít i na podstavy pro stoly, sedačky a lavičky nebo je z něj vytvořit celé. Zděné lavičky jsou nejkrásnější z režného – neomítaného, pouze vyspárování kamenného nebo cihelného zdiva. Zdivo má být z kvalitního kamene nebo plných, celých a nepoškozených cihel velkého formátu s upravovaným povrchem a zvýšenou odolností vůči mrazu. Šířka zídky zda podstavce musí být nejméně 30 cm (může být i 45 cm). Pracnost je sice vyšší, ale trvanlivost a nízké náklady na údržbu jsou tak výhodné, že vyváží vyšší pořizovací náklady.
Litý beton
Tento trvanlivý, poměrně levný a velmi variabilní materiál je oblíbený pro stabilní zahradní nábytek. Používá se na ukotvení prvků (a do základů) a je výhodný pro podstavce. Pro všechny nadzemní části bychom měli použít kvalitnější zpracovaný pohledový beton. Fádní barevnosti betonu se můžeme vyhnout použitím bílého cementu, barviv do betonu nebo nátěrů. Betonové podstavce je velmi vhodné kombinovat se sedacími částmi i opěradly ze dřeva. Velmi výhodné a snadno působící jsou sedačky nebo podstavce ze železobetonových prefabrikátů. Jsou pevné, variabilní, dají se udělat i svépomocí a lze z nich vyskládat více tvarů, několik úrovní, rovné i zalomené lavičky, zvýšené obruby odpočívadel i jednotlivé prvky.
Dřevo
Nábytek ze dřeva bývá nejčastěji přenosný, ale může být i stabilní. Celodřevěný masiv používáme pro lavice a stoly u chat, kolem ohnisek a v přírodních zákoutích zahrad. Kombinujeme je s podstavci z jiných hmot. Teplý povrch dřeva se využívá na vytvoření sedacích a podpěrných částí. Části zapuštěné do země musí být napuštěné nebo opatřené nátěrem odolným proti vodě, který má sahat až nad úroveň terénu. Všechny nadzemní části je třeba kvůli prodloužení životnosti chránit nátěrem, který může být bezbarvý, průsvitný (aby vynikla kresba dřeva) nebo krycí, barevný (vhodná je bílá, tmavě hnědá nebo jiná se zelení ladící barva).