K léčení neduhů se od pradávna používaly byliny. Kdysi to byla doména šamanů, kteří znali jejich vlastnosti podobně jako vesnické babky kořenářky. Původně se z bylin připravovaly všechny léky. Dnes je k dostání přibližně pět set „léčivek“ a mnohé z nich si můžete vypěstovat na své zahrádce nebo je můžete sklidit na loukách a polích ve vašem okolí. Pak můžete začít vyrábět nálevy, odvary, koupele, masti a někdy i bylinné placky.
BEZ ČERNÝ
Lze ho pěstovat kdekoli, je nenáročný na půdu.Množí se tvrdými řízky (10–15 cm délka), které na podzim zapíchneme do půdy, velmi snadno zakoření. Vysazením černého bezu na své zahrádce si otevřete cestu k poměrně snadno dostupnému přípravku, který uklidní váš nervový systém. Současně si „opravíte“ cévní stěny a má i protirakovinný efekt. Z omytých plodů se připravuje špičkové domácí víno a také sirup a marmeláda. Širokospektrální využití černého bezu je zajímavé i v dalších ohledech. Například jeho vysazením se vaše zahrada zbaví hlodavců a krtků. Pro sušení si sbírejte květenství, pro výrobu léčivých sirupů je určen čerstvě umytý plod. Dominantní je uklidňující efekt na nervový systém bez spavého utlumení a snížení pozornosti (pokud nepoužijete ke zvýšení účinku alkohol) při nejrůznějších neurologických, zánětlivých a podrážděných nervech. Doporučuje se také při bolestech páteře a kloubů.
Které části černého bezu jsou léčivé?
Odpověď zní: všechny. Tento keř se dá pro léčebné účely využít opravdu celý, jak mladé jarní výhony, tak květy, kůra, listy i kořen s nejvyšší koncentrací účinných látek. Nejjednodušší je pro nás však jistě sběr květů a plodů, popřípadě listů.
Listy a nezralé plody obsahují mírně jedovaté látky, proto je neužíváme vnitřně. Květy a tepelně upravené zralé plody jsou naopak nejvhodnější k vnitřnímu užívání. Můžeme z nich vyrobit různé sirupy a limonády nebo z nich připravovat čaj. Květy se dají dokonce upravit jako polévkanebo smažit jako lívance. Z plodů se dříve běžně vyráběla povidla a protlaky, dají se přidávat i do džemů a ovocných dření, nebo z nich lze vyrobit výborný bezinkový likér a bezinkové víno. Listy se tradičně používaly hlavně pro léčbu kloubních potíží jako obklady na postižené partie, podobně jako kořeny, z nichž se vyrábějí výtažky a odvary.
BEZOVÝ ČAJ
2 čajové lžičky na šálek
Pijeme při horečnatých onemocněních z nachlazení na podporu pocení. Podáváme pokud možno horký.
Podáváním mírně teplého čaje několik dní posiluje obranyschopnost těla. Neměl by se užívat dlouhodobě kvůli svým diuretickým účinkům.
BEZOVÝ SIRUP
2 kg cukru, 2 l vody, 20 květů černého bezu, 2 nakrájené citrony (70 g kyseliny citronové)
Vodu s cukrem přivedeme k varu a necháme vychladnout. Do vlažné přidáme květy bezu, na kolečka nakrájený citron (nebo kyselinu citronovou) a necháme 24 hodin odstát. Nakonec sléváme do láhví a ukládáme do temna. Používáme jako běžný sirup.
BEZOVÝ ŠUMIVÝ NÁPOJ
Na 5 litrů nápoje: 750 g cukru krystal, 475 ml horké vody, 4 velká květenství bezu (čerstvá), 2 lžíce bílého vinného octa, 1 citron, 4 l vody
Cukr rozpustíme v horké vodě a nalijeme do nádoby. Přidáme květy bezu, citronovou šťávu i strouhanou kůru, ocet a vodu. Promícháme a uzavřenou necháme stát 5 dní. Hotový nápoj přeceďíme do láhví se šroubovacím uzávěrem. Ještě týden necháme stát. Podáváme vychlazené s kousky citronové kůry.
KOSMATICE
Květenství bezu černého, 3 vejce, 4 lžíce hladké mouky, sůl, olej na smažení
Bezová květenství omyjeme a necháme oschnout. Z vajec a mouky ušleháme jemné husté těstíčko. Květy namočené v těstíčku vkládáme do rozpáleného oleje. Podáváme s tatarskou omáčkou.
SIRUP Z BEZINEK A JABLEK
10 středně velkých jablek, 8 zralých bezinek (celých květenství), 1 pomeranč, 1 citron, 2 lžíce medu, 3/4 litru vody, 3/4 kg cukru
Jablka omyjeme a nakrájíme na čtvrtky. Vložíme do hrnce, zalijeme vodou a přivedeme k varu. Přidáme otrhané bobulky bezinek a necháme pod pokličkou asi 3 minuty dusit. Přikryté vychladíme. Přecedíme přes husté síto. Překapanou šťávu opět přivedeme k varu a přidáme cukr. Stále mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Přidáme šťávu z citronu a pomeranče. Nakonecmed. Přivedeme k varu a hotové lijeme do vyhřátých lahví. Používáme jako běžný sirup. Můžeme jím sladit čaj. Vypasírovanou směs můžeme použít k přípravě marmelády.
Kdybyste snad nevěřili v léčivou sílu černého bezu, zkuste tu magickou. Větévka bezu nás prý ochrání před čarodějnicemi, zlými duchy či bleskem.