Vizovické pečivo vzniklo na počátku našeho století a navázalo tak na dávnou českou tradici vánočního dekorativního pečiva. Z válečků těsta se tvarují různé figurky – holubička, miminko, ježek, ptáček aj. Tvary se při úpravě nastřihávají nůžkami nebo nařezávají nožem. Oči jsou z koukolových semínek. Toto dekorativní pečivo je symbolem jihomoravského měs­ta.

Vánoce jsou svátky klidu a rodinné pohody, takže proč si je ještě nezpříjemnit tvořením, kterého se může zúčastnit celá rodina?! Děti i vy budete jistě nadšení. Je to krásná a stále oblíbenější tradice. Z vizovického těsta se může vyrobit v podstatě všechno, záleží na vaší fantazii. A jak na to?

TĚSTO SE VYROBÍ JEDNODUŠE:

Hladká mouka a horká voda (na 1kg mouky asi 4dl vody). Aby nám figurky dlouho vydržely a nebyly popraskané, je důležité těsto pořádně zpracovat-ručně jej hněteme asi hodinu a stejně tak dlouho necháme těsto odpočívat. V mezičase si připravíme pomůcky: maličké nůžky, nožík, špejlky, misku s vodou, rozšlehané vajíčko na potírání a různé druhy koření (např. na dodělání očiček)… A můžeme začít. Základ figurek bývá většinou stejný a to kulička nebo váleček. Pletýnky a věnečky samozřejmě začínáme ze 3 pramenů. Vše tvarujeme ručně a další části přilepujeme vodou. Když máme hotovo, naskládáme výtvory na suchý nevymazaný plech a necháme dvě hodiny uležet. Než dáme plech do trouby, potřeme vše rozšlehaným vajíčkem a pozvolna pečeme 2 hodiny při 50°C. Až figurky začnou žloutnout, zvýšíme teplotu na 80–150°C a pečeme, dokud figurky nezezlátnou…