Při zařizování si úložné prostory pořiďte větší, než považujete za vhodné. Lepší mít víc volného místa než si později stěžovat, jak jste své potřeby podhodnotili – budete totiž považovat velkou spoustu věcí za nezbytné nebo za hodné uschování, takže byste se později nemuseli v bytě pohnout.
Taktika uskladňování
Věci každodenní potřeby by zcela samozřejmě měly být uloženy na snadno dostupných místech – pod postelí není synonymum pro dostupné. Před nastěhováním do nového si rozmyslete budoucí uspořádání skříní, polic a regálů – nejefektivněji tak totiž využijete prostor a bude to vypadat podle vašich představ. Na velké věci si pořiďte přesně stavěné skříně či boxy, pro věci menších rozměrů si raději pořiďte police, kde je budete moci řádně rozložit.
Pro věci sezónního charakteru můžete využít různé speciální prostory – od sklepa přes půdu po prostory u stropu (musí se instalovat speciální stropní podhled nebo skříňky ke zkosenému stropu) či tzv. technickou místnost.
První a poslední svaté přikázání při ukládání zní: „Udržujte řád“. Udržujte ho jakýmkoli způsobem – precizním skládáním, tříděním, katalogizováním, ale prostě nenechte podlehnout svou domácnost nekonečné entropii vesmíru. Pro třídění si raději pořiďte deset malých skříněk a oddělení než tři obrovské – lépe si zapamatujete konkrétní skříňku, než kde přesně v ní se něco nachází. Musíte zde posoudit, zda se vám budou hodit spíše velké prostory v jednom kuse nebo oddělená soustava malých skříněk. U větších skříní je plánování rozmístění předem nejvíce důležité – nemusí se vám vždy všude vlézt, jak potřebujete.
Vestavěné skříně
Vestavěné skříně dnes kralují trhu s nábytkem – díky tomu, že mohou využít jakýkoli volný centimetr, ať už u zkoseného stropu nebo v různých výklencích a výstupcích, dobře slouží dnešním požadavkům na co nejefektivnější úložné prostory. Jednoduše opisují křivky interiéru, takže nikde nepřekáží a ještě mohou vypadat velmi zajímavě. Tento typ skříní většinou nabízí maximum tolik potřebného prostoru, protože jsou stavěny na míru od podlahy až ke stropu a i jejich vnitřní koncepce je zcela určována požadavky majitele. Dříve byly vestavěné skříně používány pouze v ložnicích nebo obývacích pokojích, ale dnes je můžete najít v jakékoli části bytu, často dokonce i místo stěn, protože jsou používány k rozdělení příliš velkých místností. Výrobci tvrdí, že při použití vestavěných skříní ve standardním plochy ušetříte až 5 metrů čtverečních plochy bytu.
Materiál vestavěných skříní
Zatímco u běžných skříní je obrovský výběr materiálu, ze kterého můžete vybírat, vestavěné skříně jsou na tom jinak – moc si vybírat nemůžete. Svislé nosné prvky a police (v podstatě celý korpus) bývajé vyráběny z laminované dřevotřísky nebo dýhy. Dřevotříska má většinou obvyklou šířku 18 mm, ale můžete si vybírat z několika možných vzhledů, abyste mohli docílit požadované barevné harmonie místnosti. Mezi tradiční „dřevěné“ vzhledy patří dub, buk, javor či třešeň, ale velmi oblíbené jsou i jakékoli barevné variace. Dýha je oproti dřevotřísce materiál dražší, ale o něco kvalitnější. Můžete u něj rovněž vybírat z mnoha různých dekorů. Dveře jsou vyráběny z lehké laminované nebo dýhované dřevotřísky a výběr možných vzhledů je zde o něco větší než u korpusu. Dveře mohou být také skryty za zrcadlem, což je vhodné např. pro předsíně, ale do ložnic se toto řešení nedoporučuje – některým jedincům působí obtíže v místnosti s velkým zrcadlem usnout a trpí zhoršenou kvalitou spánku. Na oblíbenosti získávají také exotické materiály, jako ratan nebo bambus. Jejich výhodou jsou speciální vlastnosti, jako možnost povrchové úpravy proti oděru a zašpinění, ale samozřejmě si za ně budete muset také připlatit.
Dveřní systémy
Vestavěné skříně můžeme v podstatě opatřit třemi různými typy dveří – při výběru je důležitý vzhled, aby se dveře do interiéru našeho bytu hodily, a také prostorové možnosti okolo skříně.
Otočné dveře
- otočné neboli křídlové dveře známe běžně ze šatních skříní a jiných menších skříněk. Je to samozřejmě varianta možná a používaná, ale její velká nevýhoda spočívá v nutnosti velkého prostoru před skříní, aby mohlo být bez problémů otevřeno celé dveřní křídlo a ještě se kolem něj dalo projít. U vestavěných skříní větších rozměrů jsou tedy vhodné maximálně pro skříňové nástavce ke stropu.
Skládací dveře
- skládací neboli harmonikové dveře potřebují pro otevření mnohem méně volného vnějšího prostoru a máte díky nim okamžitě přístup do celého prostoru skříně, ovšem nevýhodou je, že nemusí vzhledově zrovna zapadat do vaší vytoužené domácnosti.
Posuvné dveře
- tento nejpoužívanější typ dveřního systému u vestavěných skříní při svém otvírání nepotřebuje vůbec žádný vnější prostor. Díky posuvnému systému (horní a dolní kolejnice) je možné dveře bezhlučně po kolečkách posunout na druhou stranu, abychom se dostali do té části skříně, kam potřebujeme. Nevýhodou je, že jedna část skříně zůstává stále zakryta dveřmi.