Letošní jarní rovnodennost připadla již na sobotu 20. března, ačkoliv za první jarní den je označován až 21. březnový den. V neděli se otevřely síly země a slunce, den a noc byly stejně dlouhé. Síla ohně symbolizuje naši tvořivost, naši schopnost postavit se za sebe, životodárný proud energie, který nás vede. Rovnodennost je spojována se zapalováním posvátných ohňů na různých kopcích a, dalšími tradicemi, na jejichž počátku stáli Keltové.
Od neděle 28. března začíná platit středoevropský letní čas a hodiny se posunou o hodinu dopředu. Slunce se vrací na severní polokouli a den se prodlužuje až do letného slunovratu, kdy bude den dvakrát delší než noc.
Prvnímu jarnímu dni se přisuzovala zvláštní moc. Jedině v tento den je prý možné postavit vejce na špičku. Od tohoto lze také usuzovat, že tento den je také plný zázraků. Skutečným zázrakem, který můžeme pozorovat i v dalších dnech, je samotná příroda. Poupátka na větvičkách stromů, pučení květeny a zvířeny. Rovněž lidská populace zaznamená nejedno narozené holátko.
Světlo, teplo, nová energie a nezkrotná touha po životě zvítězily nad temnými silami.
Slunce vstoupilo do znamení Berana, a to je také neklamné znamení, že se přibližují největší oslavy jara – Velikonoce, které leto připadly na začátek dubna.
Křesťané oslavují zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista a ateisté mohou vzpomínat na staré dobré časy…
Je velká příležitost zapomenout na ideologické přístupy a vrátit se k přírodě a přírodním zákonům. Svátky jara se budou slavit za každého režimu. Vláda přírodních zákonů je naštěstí nezkorumpovatelná.
Kabrňák