S Kabrňákem cestujeme již několik měsíců po různých kontinentech a navštívili jsme mnoho exotických zemí. Tentokrát náš cestovatelský kompas nasměrujeme na východ od České republiky k našim sousedům a podíváme se v sérii článků do slovenských hor, lázní a termálek a nezapomeneme ani na okouzlující svět slovenských jeskyní a propastí.

Jen málo zemí na světě má takový přírodní zdroj zdraví. Vysoké a Nízké Tatry, Malá a Velká Fatra, lázně v Piešťanech, v Podhajské, Velkém Mederu, Dudincích a Turčianských Teplicích a rozmanitě krásné útvary – Demänovské jeskyně, Dobšinská ledová jeskyně, Belianská jeskyně a dalších více než pět tisíc propastí a jeskyní. Turistiku pro celou rodinu, ale také vysokohorskou turistiku, poznávací zájezdy, ale i klidnou zdravotní dovolenou – to vše si můžete vybrat u našich východních sousedů.

Putování po Slovensku začneme ve známých slovenských lázních ležících v čistém prostředí. Nabídka služeb i rozsah lázeňských procedur uspokojí každého návštěvníka, který chce strávit klidnou dovolenou. Relaxovat můžete v lázních na východním, středním i jižním Slovensku. Pojďte se spolu s Kabrňákem procházet po lázeňských kolonádách a relaxujte při čtení tohoto článku v termálních vodách, které mají v mnoha případech celosvětovou jedinečnost. Není proto výjimkou, že se zde potkáte s černochy, a pravidelnými hosty lázní jsou i nejbohatší arabští šejkové. Největší tradici pravděpodobně mají lázně Piešťany, zřejmě nejznámější slovenské lázně, a to především díky léčivým účinkům termálních minerálních vod a sirnatého bahna. Piešťany patří k nejteplejším a nejslanějším místům Slovenska a kromě lázeňského centra nabízejí koupání také v nedalekém jezeře Sľňava.

Historie lázní Piešťany je velmi bohatá. Známá je pověst o muži se zlomenou nohou, kterou si vyléčil díky bahenní jámě. Jeho socha – muž lámající berli, se stala symbolem těchto lázní. Léčebné účinky sírano-uhličitých, vápenco- sodných a sirných vod se využívají k vanovým a bazénovým koupelím nazývaným zrkadlisko. Nejznámější je sirné bahno, které patří k nejkvalitnějším na světě. Jeho zdrojem jsou usazeniny Váhu v místech, kde vyvěrají termální prameny. Bahno má velmi jemnou konzistenci i strukturu a má výborné termální vstřebávání (ochlazuje se čtyřikrát pomaleji než voda). Dalo by se říci, že jeho léčebné účinky se rovnají téměř zázraku, a tak pověst o muži, který vyléčil zlomeninu a zlomil berli, je založena zřejmě právě na jeho neuvěřitelné schopnosti uzdravovat nemocné kosti.

Zlomeniny, onemocnění kloubů a páteře, revmatismus a dnu si ovšem můžete léčit i v termálních lázních Podhajská. Tam navíc slaná voda působí i na choroby dýchacích cest a štítné žlázy. Voda bohatá na sírany má účinky stejné jako voda Mrtvého moře a léčí ekzémy včetně lupénky.

Termální vodu, která vyvěrá až z hloubky 1500 metrů a má velice příznivé účinky při kloubních onemocněních, bolestech zad a svalů, najdete v blízkosti maďarských hranic. Termální park Velký Meder je celoročně otevřený a má k dispozici nejen lázeňský, ale i rekreační komplex.

V blízkosti maďarských hranic jsou i lázně Dudince, které leží v úrodném vinařském kraji na jihu středního Slovenska. Kvalitní termální léčivá voda je v evropském měřítku unikátní, vedle řady minerálů má zároveň velký obsah kysličníku uhličitého a sirovodíku. Používá se hlavně ke koupelím, ale také k pitné kúře. Výhodná poloha městečka umožňuje výlety do slovenských a maďarských vinných sklípků a také cesty za poznáním do celé řady nedalekých pamětihodností.

Poněkud odlišný obsah minerální vody namíchala matka příroda v oblasti Turčianské kotliny. Žiar na západě, Malá Fatra na severu, Velká Fatra na východě. V této přírodní scenérii vznikly lázně Turčianské Teplice. Minerální prameny s vysokým obsahem vápníku, hořčíku a síranu a teplota termální vody 47° C! V lázních, které jsou zmiňovány již od roku 1281, se jako v jediných na Slovensku léčí choroby ledvin a močových cest.

A na závěr ještě jedno pozvání na slovenskou termální turistiku s nádechem exotiky. Lázně Trenčianské Teplice jsou známé díky svým sirnatým pramenům a některé z nich vyvěrají přímo v bazénech. Teplota vody (37 až 42 st. C) umožňuje použití na koupele bez ochlazování nebo ohřívání, a právě těmito termálními vodami je zásobován i areál Hamman, který je postaven v orientálním maurském stylu.

Termální vodu dnes na Slovensku najdete ve stovkách miniaturních aquacenter. Jedno takové pohádkové místo je na úpatí Spišské Magury, přímo v travertinových lomech. V areálu minilázní Vyšné Ružbachy najdete jezírko – kráter s pramenem Izabela o teplotě 23 st. C. Pravým opakem jsou aquacentra typu Tatralandia v Liptovském Mikuláši, Popradě a Bešenové. Pokud máte rádi tobogány a další atrakce, pak jděte právě sem, ale počítejte s tím, že o lázeňském klidu nemůže být žádná řeč. Jsou to především zábavní centra.

Na Slovensku se můžete léčit nejen termální vodou, ale také čerstvým a zdravým vzduchem, zejména v oblasti Vysokých Tater. Známá jsou plicní sanatoria ve Vyšných Hágách, Starém Smokovci a Tatranské Lomnici.

O léčivých účincích vysokohorského vzduchu a také o možnostech léčebné terapie jeskynního mikroklimatu se více rozepíšeme v příštím pokračování „slovenské rapsodie“.

PaP