Putování Kabrňáka po slovenských přírodních skvostech a hvozdech zakončíme samozřejmě v Tatrách a dalších lokalitách, které jsou charakteristické jen pro tuto část Evropy. Slovensko patří mezi země, které mají velmi vzácnou koncentraci přírodních krás na poměrně malé ploše. Není v možnostech tohoto článku seznámit se do podrobností se všemi vhodnými a zajímavými turistickými cíli. Naší snahou je vybrat pro vás to nejlepší pro rodinnou dovolenou.
Vysoké Tatry – nejvyšší a nejsevernější součást mohutného a 1200 km dlouhého Karpatského oblouku. Nejnavštěvovanější je východní část, ale velmi atraktivní místa najdete také v Západních Tatrách a Belanských Tatrách. Ty jsou tvořeny 14 km dlouhým vápencovým hřebenem, zatímco ostatní Tatry jsou žulového složení. Ve Vysokých Tatrách je samozřejmě možné využít visutou lanovku, která vás dopraví až na druhý nejvyšší vrchol Lomnický štít. Z nezapomenutelné ptačí perspektivy si můžete prohlížet nejen okolní slovenskou krajinu, ale také část sousedního Polska. Od loňského roku je možné dokonce rezervovat si přímo na vrcholu apartmán a zde strávit příjemnou noc spojenou s pozorováním hvězd, nebo můžete zvolit toto místo jako orlí hnízdo pro vaše svatební líbánky.
V přitažlivém lesním prostředí Vysokých Tater je mnoho míst, kde najdete skutečnou pohodu a hlavně velmi zdravý vzduch. Na některých místech byla již před mnoha lety vybudována sanatoria pro léčení plicních onemocnění. Ve střediscích jako je Starý Smokovec, Tatranská Lomnica najdete mnoho možností ubytování a také se neustále dokončují nové bazény a lázeňská centra. Nenechte si ujít ani procházku kolem Štrbského plesa. Pokud jste dostatečně fyzicky zdatní, pak na některé vrcholy tatranského masívu se můžete vydat pěšky, doporučujeme Velickou dolinu, Batizovskou dolinu a přímo nad vámi se bude tyčit Gerlachovský štít, který je nejvyšším tatranským vrcholem. Třpytivou ozdobou tatranských dolin jsou horská jezera – plesa. Všechna jsou ledovcového původu a největší a nejhlubší pleso na území Vysokých Tater je Velké Hincovo pleso. Úplně největším plesem je však Mořské oko, které se ovšem nachází na polské straně Vysokých Tater. Neodmyslitelnou součástí Vysokých Tater jsou však i vodopády a k největším z nich patří 80 m vysoký Kmeťův vodopád. V jeho blízkosti se nachází atraktivní a turisticky frekventovaná Ko^prová dolina. Zajímavé jsou i vodopády ve Velké Studené dolině a nenechte si ujít příležitost pozorovat vodopád Skok v Mlynické dolině.
Pieniny – Zde si přijdou na své milovníci jízdy na pltích (vorech). Řeka, která odvádí vodu ze slovenského území do Baltského moře, Bílý a Černý Dunajec, si vyhloubila svoji cestu vápencovými skalami a výlet na pltích je skutečnou turistickou atrakcí. Pohostinní domorodci vám po takové překrásné cestě nabídnou i celou řadu typických slovenských specialit, takže nejen oko, ale i žaludek bude po takovém výletě jako v ráji.
Liptov – Tento turistický cíl je hlavně vhodný pro ty, kteří mají rádi kulturněhistorické památky a zachovalou lidovou architekturu. Liptov je jedním z nejkrásnějších a nejvyhledávanějších regionů cestovního ruchu na Slovensku. Nachází se na jihovýchodě žilinského kraje, v Liptovské kotlině, kterou obklopují Vysoké Tatry, Západní Tatry i Nízké Tatry a Velká Fatra. Z těchto důvodů je to ideální východisko pro pěší turistiku i cykloturistiku. Geograficky je Liptov ucelenou oblastí vyznačující se svéráznou lidovou architekturou a folklorem. Rezervace lidové architektury ve Vlkolinci je atrakcí, která je zařazená dokonce do kulturního dědictví UNESCO. V tomto regionu najdete také mnoho možností vykoupat se v termálních koupalištích. Nejznámější z nich je Tatralandia a Lešeňová, ale přírodní vodu najdete kousek od Liptovského Mikuláše, kde je vodní nádrž Liptovská Mara.
Spiš – klenotnice Slovenska, která je v mnoha směrech podobná švýcarským kantonům. Tak jako ve Švýcarsku kanton, tak i na Slovensku župa žila vlastním životem. Vznikalo zde vlastní nářečí, kroje i kulturní dědictví. Najdete zde překrásné hory, zajímavé stavby, neopakovatelné rokliny, zejména v oblasti Slovenského ráje, ale jsou tu také překrásné řeky Hornád a Poprad. Vodní toky jsou také velmi vhodné pro rybáře a milovníky vodních ekosystémů. V létě slouží horské louky jako pastviny pro ovce a dobytek, v zimě se na rozsáhlých zasněžených plochách prohánějí turisté na lyžích. Do této oblasti je možné vlastně jet v kteroukoliv roční dobu a vždy zde najdete příjemný klid, odpočinek a vzácnou přírodu, to vše můžete vychutnávat při pití vody z minerálních pramenů, kterých je i zde poměrně hodně. Léčivá voda ve Vyšných Ružbachách má léčivé účinky, a tak můžete dovolenou spojit i s ozdravnou kúrou. Milovníci kulturních památek mají možnost navštívit Levoču, Kežmarok a Gelnicu. I v tomto regionu je celá řada kulturních památek označena nápisem UNESCO (Spišský hrad, Spišská kapitula, Dobšinská ledová jeskyně).
Horehronie – Tento turistický cíl je v srdci Slovenska a je charakterizován zejména středisky Banská Bystrica a Brezno. Oblastí protéká druhá nejdelší slovenská řeka Hron. Obě města opět nabízejí množství kulturních památek a pozoruhodností a mohou se stát východiskem pro pěší turistiku v Nízkých Tatrách, Velké Fatře a na dosah jsou i Kremnické vrchy. Cykloturistika a agroturistika jsou v těchto místech velmi dobře rozvinuty, a pokud máte chuť strávit v sedle svého horského kola nějakou tu hodinu, můžete se vydat také do Brezna, starobylého královského města s čtvercovým náměstím a množstvím dalších lidových staveb. Pokud už dorazíte až do Brezna, pak si rozhodně nenechte ujít výstup na Chopok nebo alespoň Mýto pod Ďumbierem a Čertovici. Po náročných výletech zapůsobí jako balzám výlet po řece Hron, která je nejvyhledávanější řekou na splavy, protože nemá mnoho technických překážek. Příznivci vodních sportů se při vyšším stavu vody projedou od Brezna a mohou vplout až do řeky Dunaj.
Neodmyslitelnou součástí tohoto regionu se stala i atraktivní Černohorská železnice s parním vláčkem, která je provozována z Chvatimechu do Čierného Balogu.
Na závěr si vás jen dovolíme upozornit, že dobrý pozor si musíte dávat nejen na počasí v horách, které se mnohdy může změnit z hodiny na hodinu, ale také si kontrolujte nejen sebe, ale i své děti v chráněných krajinných oblastech, protože jsou zde poměrně přísní strážci pořádku a mohla by vás neukázněnost stát mnoho peněz navíc.
PaP