NAVŠTIVTE V IVANČICÍCH 14. SLAVNOSTI CHŘESTU
24.–25. května
TRADIČNÍ TRHY s prodejem čerstvého chřestu a chřestových pochoutek
CHŘESTOVÁ MENU ve vybraných restauracích
OCHUTNÁVKA VÍN z ivančických vinic
VÝSTAVA – O pěstování chřestu – v chodbě Památníku A. Muchy.
BOHATÝ KULTURNÍ PROGRAM pro celou rodinu – dechové hudby, irské tance, rockové kapely, cimbálové muziky, módní přehlídky. To vše vám nabídne po oba víkendové dny zastřešené pódium před radnicí. Pro děti divadelní pohádka nebo možné vyzkoušení horolezecká stěny.
Bližší informace získáte na www.kic.ivancice.cz
ODKUD PŘIŠEL CHŘEST DO IVANČIC?
Ještě ve 2. polovině 18. století se v rakouské říši chřest ve velkém nepěstoval. Až koncem 19. století vyrostly nejslavnější chřestové plantáže, světe, div se, ne u Vídně, kde jsou dnes na Moravském poli rozsáhlé, ale v Ivančicích na jižní Moravě.
Zdejší chřest se ukázal jako nejlepší nejenom v Rakousku, ale dokonce i v celé Evropě a byl ve světě známější než plzeňské pivo.
Věhlas ivančickému chřestu však zajistil lékárník Anton Worell. Roku 1826 přišel do Ivančic Anton Worell, vnuk knížecího lékárníka v Moravském Krumlově, neboť mu bylo povoleno otevřít v Ivančicích lékárnu. Byl to člověk velmi činný a podnikavý a dobře si uvědomil, že pěstování chřestu je výnosná záležitost. Již roku 1829 je zaznamenáno, že rozeslal v tom roce tisíce sazenic, které začal pěstovat. První svou chřestovnu založil právě v dnešní Chřestové ulici.
CHŘEST
Jan Neruda
…když se mi chce zalichotit, nemluví salátem okurkovým. Ke mně mluví chřestem – šparglem – ach vy drsná, přímo děsná slova pro věc tak etherickou! Nejjemnější jídlo ve světě a stvořené jen pro nejjemnější duše! Celé jaro se vším barevným leskem, s veškerou svou vonnou šťávou jako by bylo stlačeno do několika paliček, na jediný talířek mlaďoučkého chřestu! Když vezmu kousek do ruky, hlavičku mu starostlivě mastím zlatě se lesknoucím máslem a věnčím rubínové se svítícími drobečky, tu myšlenky moje zalétají náhle o tři tisíciletí zpět, …
A kroužím očima a mlaskám. A když od hlavičky prokusuji se měkounkým stvolem dál, duch rozpíná svoje křídla a také on letí dále obrovitými dějinami lidstva, až blažen stane nad hvězdami středověku, nad kláštery zbožných mnichů. Zde, kde srdce se šlechtilo a nejčistší láska rostla, byl rosten také špargl a pěstován se ctí velikou. A jemnily se jím duše a z klášterů vycházeli lidé jen svatí. Vždyť i já bývám po jediném talíři odpoledne až do večera člověkem skoro zcela dobrým! Žertem do pravdy II,
Národní listy, 3. června 1882
JAK SI PŘIPRAVÍTE CHŘEST PŘED VAŘENÍM?
Výhonky opláchneme a oloupeme! Bílý chřest začínáme loupat asi 2–3 cm pod vrcholem a pokračujeme až ke spodnímu konci výhonku. Zelený chřest má vrcholy delší, u něj proto loupeme jen spodní třetinu výhonku.
Někdy má chřest spodní konce zdřevnatělé, ty odřízneme.
Vaření chřestu:
Pro jednu osobu potřebujeme na přípravu hlavního jídla asi 500 g chřestu.
500 g chřestu vaříme v 1 l vody s 1 lžičkou soli a kostkou cukru, můžeme přidat také lžičku másla.
Bílý chřest vaříme 8 až 12 minut, zelený jen 8 minut.
A PŘIDÁME JEŠTĚ RECEPT
Chřest zapečený se šunkou a sýrem 500 g uvařeného bílého chřestu, 50 g másla, 125 g šunky, 150 g tvrdého sýra.
Chřestové výhonky každý zvlášť zavineme do plátku šunky, poklademe do máslem vymaštěného pekáčku a posypeme nastrouhaným sýrem. Krátce zapečeme v předehřáté troubě (než se rozpustí sýr). Podáváme teplé se zeleninovým salátem.
Mat