Používání hůlek má hluboké kořeny v historii lidstva.
Už pastýři a poutníci používali hůl k překonávání rozmanitých terénů jako oporu. Od nich převzali tento zvyk pěší turisté, z nichž někteří na strmých kopcích začali používat hole dvě. Toto použití holí však představuje jiný účel, než k jakému je umíme využívat dnes – hůlky už nejsou jen nástrojem k udržení rovnováhy, ale také účinným prostředkem ke zlepšení kondice.
Pro většinu z nás je nejvhodnější a nejjednodušší pohybovou aktivitou chůze nebo běh.
Severská chůze přináší díky hůlkám zapojení horní poloviny těla, tím je zvýrazněno mnoho efektů přirozené chůze. Hůlky pomáhají udržet tělo v přímém postavení, upravují jeho držení a dále pomáhají vyrovnávat pozici pánve. Těžiště se díky holím dostává do optimální pozice pro chůzi, což hraje roli v prevenci i rehabilitaci při obtížích s dolními končetinami (například po zranění kolena je severská chůze vhodnější na rehabilitaci než chůze přirozená).
Zlepšuje silově vytrvalostní schopnosti a celkovou pružnost svalů. Odlehčení nosných kloubů (hůlky změkčují nárazy paty na zem), ulehčení pohybové terapie lidí s nadváhou. Pozitivní vliv na psychiku, snižuje stres.
Společenská. Bezpečná a téměř pro všechny výkonnostní či věkové skupiny, vhodná pro ty, co začínají s pravidelným pohybem (vyšší stabilita při poruchách rovnováhy u starších lidí – hůlky dávají podporu).
Doporučuji se od začátku obrátit na odborné lektory.
Mrg. Miroslav Vystrčil vás naučí správnou techniku, která je základem přínosu tohoto cvičení a podporuje dlouhodobý vztah k této aktivitě, který může přinést výsledky. Doporučí vhodné hůlky pro vás, případně vhodné dávky tréninku.
Doporučení zní: Pokud chcete dosáhnout viditelného výsledku je potřeba abyste se věnovali tréninku dlouhodobě (nespěchejte a buďte k sobě trpěliví, např. 6 měsíců je minimální doba pro vypěstování vztahu k aktivitě a jejího pravidelného provozování), ideálně ob den či alespoň dvakrát až třikrát týdně.
DOPORUČENÉ TERÉNY
Severskou chůzi je možno provozovat ve všech ročních obdobích a téměř na všech druzích povrchu.
Nejvhodnějším prostředím pro provozování severské chůze jsou lesní neasfaltové cesty s mírně členitým terénem, ale kvalitní trénink se dá realizovat i ve městě, v městských parcích. Důležité je, abyste se nenechali odradit od provozování severské chůze jenom proto, že za domem nemáte les.
Víte, že Brno nabízí velmi vhodné a příjemné lesní trasy pro severskou chůzi?
Červený kopec, lesní oblast Kohoutovic a Jundrova, Bystrc a okolí Brněnské přehrady, Lesná a Soběšice, útěchovské lesní stezky, líšeňské údolí, Klajdovka…
Na www.severskachuze.cz se můžete informovat o pravidelných setkáních pro veřejnost (sekce Setkani) a v plánu je i kurz jak pro ty, kdo se chtějí severskou chůzi naučit pro sebe, tak pro budoucí instruktory.
Dá se říci, že severská chůze je ještě v plenkách, i když dle slov lektora Miroslava Vystrčila:
Vše se pomalu buduje a u nás v naší kotlině to chce delší čas. Chodím zde s hůlkami již od roku 2004 a tři roky jsem působil jako „neobvyklý jev“ (UFO) v našich lesích a parcích, ale dnes již více lidí ví a dokonce již potkávám hůlkaře v Brně a okolí.
Mat
Při psaní článku jsem čerpala z rohovoru s M.V. a jeho webových stranek.