Okna jsou očima každého domu či bytu. A to nejenom proto, že umožňují výhled ven. Vedle této funkce mají také dodávat svou velikostí a tvarem tvář fasádě domu.
Podle přání architekta, projektanta, ale především stavebníka je možné volit mezi okny dřevěnými, plastovými či hliníkovými. Na výběr jsou také nejrůznější barvy.
Dřevěná okna
Z architektonického hlediska jsou dřevěná okna nadčasová. „Jinak má dřevo své opodstatnění spíš tam, kde není barveno, ale jen lakováno, aby vyniklo,“ říká architekt Patrik Tichý. „Může také korespondovat s celkovým interiérem.“
Nevýhodou je o něco vyšší cena než u plastových oken a především potřeba pravidelné údržby. U dřevěných oken je totiž nutné vždy po třech až pěti letech obnovovat nátěr. Dříve se okna dělala pouze z masivu. Dnes se vyrábějí takzvaná eurookna, tedy okna, která jsou sice ze dřeva, ale z lepených kousků.
„Jejich obrovskou výhodou je, že tento způsob výroby eliminuje záporné vlastnosti dřeva – sesychání, nebo naopak bobtnání, ale také tendenci prohýbání se dřeva ve směru let,“ vysvětluje architekt. „Při lepení se totiž kousky, pokud jde o směr let, dávají vždy proti sobě. V průřezu jsou okna samozřejmě plná.“
Plastová okna
Nejrozšířenější jsou v současné době okna plastová. A to především díky nižší ceně než u dřevěných. Dalším důvodem můžou být také jejich dobré tepelně izolační vlastnosti.
Nosná konstrukce v rámu je u plastových oken ocelová. A je to právě konstrukce, která drží křídlo v požadovaném tvaru. Plast je vlastně jen obal, který zaručuje stálost barevnou tvarovou a především se okna nemusí udržovat.
Právě to je největší výhodou proti oknům dřevěným. Další výhodou je, že plastová okna mohou mít zvenku jinou barvu než zevnitř. Vyrábějí se samozřejmě i v barvě dřeva. Ale vždy je poznat, že jde o napodobeninu, navíc jsou barevná okna dražší než bílá.
Hliníková okna
Méně rozšířené jsou hliníkové rámy. Typově jde o obdobu plastových oken – mají vzduchové mezery a těsnění na rámech i křídlech. Jejich výhodou je tvarová stálost. „Opodstatnění mají především tehdy, chce-li mít někdo okna barevná,“ objasňuje architekt Tichý.
Barva je nanášena jenom na povrch, a pokud se nátěr nepoškodí, jsou navěky, a díky vlastnostem hliníku jsou i při poškození povrchu bezúdržbová. Hliník je vždy povrchově upraven. Nedá se však upravit tak, aby působil měkce, příjemně. Hodí se tedy spíše pro moderní stavby.
„Zajímavé je také použití v kontrastu, například u budovy, jejíž původní historická část má dřevěná okna a moderní přístavba hliníková,“ dodává architekt. Vhodná jsou také například pro zimní zahrady.
Tvar oken
Zcela libovolně si je možné zvolit tvar okna. Dříve sice byla okna typizovaná, ale dnes platí pravý opak. „Prakticky neexistují okna v typových rozměrech,“ říká Eleonora Formánková z firmy Solara.
„Vše se vyrábí na míru.“ Hotová okna lze koupit pouze v hobbymarketech. „V současné době jsou dost módní klenutá a tvarovaná, například lichoběžníková okna. Nadčasové jsou ale jednoduché tvary,“ doplňuje architekt Tichý.