Klasické koblihy
Na výtečné masopustní koblihy budete potřebovat: 100 g hladké mouky, 40 g másla, 40 g cukru krupice, 250 ml vlažného mléka, kostku droždí (30 g), 4 žloutky, 3 lžíce rumu, špetku soli, kůru z jednoho citronu (nastrouhanou najemno), marmeládu, moučkový cukr na poprášení a olej na smažení.
Droždí rozdrobíme na kousky, přidáme lžící cukru a mouky a 4 lžíce vlažného mléka. Vše řádně promícháme a necháme na teplém místě 15 – 20 minut kynout, respektive pěnit. V této chvíli je ten správný čas na to, dát do větší mísy máslo, cukr a do toho postupně zamíchávat žloutky. Až je směs pořádně rozmíchaná, přidáme předem připravený kvásek (směs s droždím), rum, také mouku, citronovou kůru, špetku soli a mouku a vše zpracujeme v hladké těsto. Vše musí být naprosto rozmíchané a těsto vláčné. Poté přikryjeme těsto čistou utěrkou a na teplém místě je necháme asi 45 minut kynout.
Pracovní desku pomoučíme a těsto na ni rozválíme na centimetr silnou placku. Do ni vykrajujeme kolečka, těsně vedle sebe. Na polovinu z nich dáme trochu marmelády, ale skutečně jen trochu (až budeme s mírou jistější a i v dělání koblih zkušenější, můžeme zkusit obměnu a to plnit koblihy studeným pudingem, čokoládou, čokoládovou pomazánkou anebo dalším sladidlem, které nás napadne) a překryjeme druhou plackou. Pořádně spojíme a takto připravené koblihy necháme ještě asi 15 minut na pracovní desce nebo utěrce kynout.
Následuje smažení, nejlépe v hlubším kastrolu, kde jsme si předem rozehřáli olej a smažíme z každé strany asi pět minut. Necháme je na ubrousku pustit nadbytečný tuk a poté posypeme cukrem a podáváme.
Mlsné jazyky budou u přípravy neustále kolem vás pobíhat a ještě horké koblihy konzumovat. Pamatujte na to, že i když jíst horké koblihy asi uspokojí vaše chutě a zažene hrnoucí se sliny, za nedlouho se dostaví bolesti břicha. Ale když ta chuť za to stojí.
Tvarohové koblížky
Na malé chuťovky bude potřeba: 500 g měkkého tvarohu, 350 g polohrubé mouky, 2 lžíce moučkového cukru, 2 vejce, mléko, lžíce jedné sody.
Mouku prosejeme a zamícháme do ní moučkový cukr. Přidáme sodu, obě vejce a tvaroh, přelijeme asi hrnek mléka (záleží na tuhosti těsta) a řádně propracujeme. Následně rozehřejeme olej a lžící z těsta malé koblížky tvarujeme. Smažíme je dozlatova, necháme okapat na ubrousku a následně obalíme v cukru, do kterého můžeme přidat vanilkový cukr nebo skořici.
Bramborové koblížky
Tak trochu netradičními jsou jistě koblížky připravené z brambor, na které bude potřeba: 400 g vařených a promačkaných brambor, 500 g polohrubé mouky, lžíce cukru, čtvrt litru mléka, kostku droždí, 3 žloutky 60 g másla, citronová kůra, sůl, rum, povidla a kolečka mrkve.
Nejprve si připravíme kvásek z vlažného mléka, droždí a lžíce cukru. Vše smícháme a necháme na teplém místě asi 15 minut nakynout.
Do teplých, promačkaných brambor přidáme máslo, mouku, žloutky, citronovou kůru, trochu rumu, špetku soli a kvásek. Ze surovin vypracujeme těsto, a poté opět necháme na teplém místě několik minut vykynout. Poté lžící vykrajujeme stejné části těsta, prsty rozválíme a plníme povidly, uděláme kuličky. Na vále je ještě chvíli necháme kynout a mezitím si rozpálíme tuk na smažení. Poté je smažíme. Musíme brát ohled na to, že smažení ještě nabudou a také to, že je do kastrolu musíme klást vykynutou stranou dolů. Důležité je také brát ohled na to, že těsto rychle pracuje a proto i my musíme rychle pracovat.
Kolečka mrkve jsou takovým trikem – vkládáme je do tuku při smažení, neboť zařídí to, že se kolečka pak tolik nepřipalují.