Chystáte-li cestu do Londýna, prospekty vás lákají k prohlídce Buckinghamu, pevnosti Tower a přilehlé Tower Bridge nebo Trafalgar Square.
Nepřímo vás vybízí k projížďce v typických londýnských doubledeckerech a klasických „filmových“ černých taxících.
Zdá se mi, že monument na břehu Temže trochu opomíjejí. Přitom si Londýnské oko, přezdívané Kolo tisíciletí, zaslouží zvláštní pozornost. Bylo zkonstruováno ku příležitosti vstupu do nového tisíciletí a také jeho zprovoznění se datuje k tomuto termínu – 31.12.1999. Pro veřejnost však bylo otevřeno až v květnu následujícího roku.
Konstrukce vysoká 135m s 32 prosklenými a plně klimatizovanými kabinami se při provozu nezastavuje. Vystupuje se a zase nastupuje při pohybu oka.
Při představě této činnosti u klasického pouťového kola je obrázek vhodný pro vytvoření kresleného vtipu. Nenechte se ale zmást, Londýnské oko se točí málo představitelnou rychlostí 0,9 km/ hod a jedna prohlídka trvá asi 30 minut. Vhodné je si pro prohlídku vybrat krásný, slunný den. Jestliže vám počasí vyjde, budete mít naprosto jedinečný zážitek – celý Londýn jako na dlani. Nenechte se odradit dlouhou frontou ani cenou. Ta je 15 britských liber pro dospělou osobu, ale je zavádějící. Vlivem zvyšování cen pohonných hmot, narůstá i tato hodnota.
Před vstupem vás čeká obdobná prohlídka jako při nástupu do letadla (pro Londýn ale nic neobvyklého – důrazné prohlídky se provádějí už jen při návštěvě kina).
Vstupujte do kabiny beze strachu – hlavní hřídel a náboj byly vyrobeny firmou Škoda v České republice. Že by Britové znali pořekadlo o zlatých českých ručičkách? Křivdili bychom ale dalším státům, které se na stavbě podílely. Německo vyrobilo ložisko, na kterém se kolo otáčí, Francie zhotovila kabiny, konstrukce samotného kola vznikla v Holandsku, potřebná lana jsou z Itálie a hlavní otáčecí část zhotovili Britové. Tyto části pak byly po Temži dopraveny postupně a sestrojovalo se až na místě. Hotové kolo se pomocí jeřábů zvedlo do provozní polohy.
Jak se kolo pomalu otáčí, a vy stoupáte, objevujete nové a nové úkazy. Pakliže máte fotoaparát, jeho přítomnost náležitě zužitkujte a nechte se vyfotit před panoramatem města. Zdařenou fotografií se budete rádi pyšnit. Nezoufejte, pokud jste přístroj zapomněli. Můžete využít fotoaparát na oku. Je umístěn a na konstrukci a pořizuje fota z kabiny. Čekejte na něj při klesání, tedy v druhé půli prohlídky. Výsledek uvidíte ihned po výstupu a je na vás, zda se rozhodnete fota koupit či nikoli.
Rozhodně vám ale doporučuji turistickou atrakci roku zapsanou v Guinnessově knize rekordů navštívit. Nebudete litovat.
Londýnské oko
Galerie obrázků |
|||