(ledničky, pračky, myčky, sušičky…)

Při nákupu spotřebiče se zaměřujeme především na objem, rozměry a prostorové využití. Ale mnohem důležitějším parametrem pro nás bude spotřeba elektrické energie. Jednotlivé spotřebiče jsou totiž rozděleny do tzv. energetických tříd, které vymezuje Evropská unie. Tyto třídy jsou značeny písmenky A až G. Skupina A je nejúspornější, zatímco spotřebiče ve skupině G jsou energeticky velmi neefektivní. Štítek s energetickou třídou je povinný údaj, což znamená, že musí být uveden na každém spotřebiči. Součástí štítku může být i česká či evropská ekoznačka, spotřeba energie za rok a další důležité informace. I úspora energie jde s dobou a energetický štítek A nestačí a na trhu se objevují spotřebiče spadající do třídy A+ nebo dokonce A++. Naopak na trhu už pravděpodobně nenaleznete spotřebiče ze skupin C až G. Evropská unie vydala nařízení, podle kterého se nemohou od 1. července 2010 prodávat chladící zařízení třídy B, C nebo horší. V nejbližších letech dojde i k omezenému prodeji spotřebičů třídy A a později i A+. Bude kladen důraz na úsporu energii a prodávat se budou jen nejúčinnější spotřebiče.

Vyplatí se nákup spotřebičů třídy A++?

Jestli se vám vyplatí nákup spotřebičů třídy A++, které mají vyšší pořizovací cenu, si můžete sami vypočítat. Zjistíte tak, za jak dlouho se vám vložené investice s nákupem spotřebiče A++ vrátí v podobě ušetřené energie. Např. lednice energetické třídy A spotřebuje přibližně 270 kWh energie ročně, při koupi ledničky skupiny A++ ročně ušetříte 50 kWh, protože její spotřeba činí 220 kWh ročně. Úsporu vynásobíte cenou elektřiny za kWh. Pak jen porovnáte rozdíl v cenách ledniček a za kolik let se bude jednat o čistou finanční úsporu. Navíc musíme počítat s tím, že elektrická energie neustále roste.
 

Úsporná lednička nebo pračka pro jednoho: Ušetří stovky korun

Žijete sami a rozhlížíte se po nové ledničce nebo pračce? Ušetřete! Ne všechny spotřebiče musí být drahé a velké! Pokud si je navíc vyberete v nižší energetické třídě, ušetří nezanedbatelné množství energie. Jaké úsporné spotřebiče pro jednoho pořídíte na českém trhu? Kolik zaplatíte za jejich provoz?
Bydlíte sami? Jednočlenná domácnost má svá specifika. Někteří výrobci se uzpůsobují trendu singles a na trhu se objevují výhodná balení potravin pro jednoho. Jak je to ale se s nákupem elektrospotřebičů?
S menšími a úspornějšími spotřebiči ušetříte za rok stokoruny, po letech tisíce.
Pro jednoho člena domácnosti je přece zbytečné koupit si velkou ledničku, pračku, sušičku nebo myčku. Také v tomto ohledu se výrobci spotřebičů přizpůsobili požadavkům zákazníků a na trhu se objevují kousky určené pro jednoho. Nakoupit se dají za rozumnou cenu a dokonce ušetří energii.

Ušetřete s úspornější ledničkou

Lednička s mrazákem patří neodmyslitelně do každé domácnosti. Zatímco čtyřčlenná rodina, která potřebuje uskladnit více jídla najednou, ocení objem ledničky 250 – 300 l, jednotlivci postačí objem pouze okolo 100 l. Pokud si přesto nejste jistí, jestli tento objem není moc velký, uvažte, kolik procent z této malé kapacity využijete – pro ekonomický provoz ledničky je zapotřebí zaplnit ji ze 70 %.
Ledničky s objemem od 80 – 100 l se dají zakoupit už od 3 500 Kč (nejdražší modely se pohybují kolem 14 000 Kč). Spotřeba energie se u malých ledniček pohybuje v rozmezí 0,39 – 0,61 kWh za jeden den. Při výběru ledničky bychom měli pozornost věnovat tzv. energetickému štítku, který nám napoví, jak moc bude spotřebič energeticky náročný. Na trhu se dají sehnat ledničky A++, které patří k nejméně energeticky náročným spotřebičům. Větší ledničky určené pro čtyřčlennou domácnost zakoupíte od cca 8 000 Kč a jejich spotřeba je o něco vyšší (nejčastěji 0,7 – 0,8 kWh za den).
Při správném výběru tak ušetříte nejenom několik tisíc korun při samotném pořízení spotřebiče, ale také na spotřebě energie. Provoz menší ledničky vás bude stát zhruba 650 – 1 020 Kč za rok, zatímco s tou větší budete muset do peněženky sáhnout pro 1 170 Kč – 1 340 Kč. Za pět let provozu tak můžete ušetřit až tři tisícikoruny.

Pračka: jedno vypraní za 5 korun

Pračky patří mezi spotřebiče, které v jednočlenné domácnosti využijeme zhruba jednou týdně na dvě praní. Spotřebitel může vybírat ze dvou základních typů praček: s předním nebo horním plněním. Pro starší lidi je bezesporu mnohem výhodnější pračka plněná právě zepředu, protože po vyprání nemusí mokré a těžké věci vyndávat horním výstupem.
Ideální objem pračky pro jednotlivce je mezi 3 – 3,5 kg. Jejich cena se pohybuje od 7 000 – 10 000 Kč. Cena praček s větším objemem (5 – 7 kg) se od těch menších příliš neliší a zakoupit ji můžete za přibližně stejnou cenu.
Nenechte se ale zmást! Spotřeba energie je velmi odlišná; zatímco menší pračka spotřebuje na jedno praní zhruba 0,56 – 0,66 kWh, u té větší se spotřeba vyšplhá k 0,85 – 0,95 kWh (není ani výjimkou spotřeba nad 1 kWh na jedno praní).
Uvědomte si však, že pračka při plnění své funkce nespotřebovává pouze energii, ale také vodu; tato spotřeba by měla být ideálně do 40 litrů. Pokud tedy vezmeme v úvahu, že v jednočlenné domácnosti pereme v průměru dvakrát týdně po jedné pračce, za jeden týden nás praní s menší úspornější pračkou vyjde zhruba na 9 – 10 Kč, zatímco s tou větší na 12 – 13 Kč (také při spotřebě 40 litrů).
Na první pohled se může zdát, že zas až takový rozdíl mezi těmito pračkami není. Můžeme je pořídit za stejnou cenu a rozdíl u týdenního praní není také nijak markantní, avšak podívejme se na to, kolik nás praní stojí za celý rok: s úspornější pračkou zhruba 432 – 480 Kč, zatímco s tou velkou 576 – 624 Kč. A nakonec si uvědomme, že životnost pračky se pohybuje kolem 10 let, tudíž můžeme za dobu jejího používání ušetřit přibližně dva tisíce korun.

Myčka: umývejte nádobí levněji

Při vybírání myčky jsou zásadní její rozměry. Existují dvě velikosti: šířka 45 cm a 60 cm. Pro jednočlennou či dvoučlennou domácnost je ideální první menší velikost, do níž se vejde osm až devět sad nádobí. Avšak při výběru se neohlížejte pouze po menším modelu, zaměřte se i na další parametry, jako je cena, spotřeba energie a vody.
Pořizovací cena se u zmíněných dvou velikostí myček nijak zásadně neliší, můžete je obě zakoupit zhruba za 7 – 23 000 Kč. Ani spotřeba vody není při dobrém výběru odlišná (9 – 14 litrů na jeden mycí cyklus). Rozdíl mezi nimi najdeme pouze ve spotřebě energie: menší myčka spotřebuje zhruba 0,71 – 0,8 kWh na jedno mytí, zatímco u větší myčky se spotřeba energie pohybuje kolem 1 kWh. Pokud byste myčku používali průměrně dvakrát do týdne, ušetřili byste s menší myčkou za jeden rok asi 150 Kč.

Sušička: menší model ušetří více

Sušička prádla nepatří mezi standardní domácí spotřebiče. Při jejich výběru hrají důležitou roli především pořizovací cena, spotřeba energie a samozřejmě také objem. Ten se u nejmenších sušiček pohybuje okolo 3,5 kg, avšak na českém trhu najdete sušiček s touto velikostí nejenom velmi poskrovnu, a také s ne zrovna ideální energetickou třídou (C – D). Cena těchto sušiček se pohybuje mezi 9 000 – 14 000 Kč a spotřeba energie je 2,78 – 3,20 kWh. Jedno usušení nás tak vyjde na 13 – 15 Kč.
Větší sušičky (nad 7 kg) mohou být stejně drahé (jsou většinou energetické třídy B – C), avšak s větším objemem se navyšuje i jejich spotřeba energie, která se nejčastěji pohybuje mezi 3,92 – 5,12 kWh. Už jenom z toho důvodu, že sušičku byste celou nikdy nenaplnily a za jedno sušení i tak zaplatili 18 – 23 Kč, se rozhodně nevyplatí si tento typ pořizovat. Při sušení dvakrát týdně bychom za roku zaplatili o 500 Kč více.

S malou mikrovlnkou příliš neušetříme…

Nejprve je nutné si uvědomit, že ve většině domácností mikrovlnná trouba vskutku neběží příliš často, maximálně několik minut týdně, když si chce člověk ohřát večeři. Tudíž by bylo nesmyslné pořizovat si ji podle výše spotřeby energie. Objem mikrovlnek se pohybuje mezi 14 – 40 l, avšak pořizovací cena těch menších se od těch větších nijak výrazně neliší. Proto při výběru mikrovlnky nehleďte na objem, ale na pořizovací cenu a hlavně na to, aby vám vyhovovala.
Toto pravidlo samozřejmě neplatí u modernějších mikrovlnek se zabudovaným grilem a horkovzdušnou troubou, kterou budete díky jejím funkcím používat zřejmě častěji. Zde ale také bohužel neplatí, že čím menší spotřebič, tím menší spotřeba energie; mikrovlnka s menším objemem může mít stejnou spotřebu energie jako ta s objemem větším.

Nejvýrazněji ušetříme u ledniček

Nákup menšího a úsporného spotřebiče se v mnoha případech vyplatí. To platí především u ledniček, praček, myček a sušiček. U nich ušetříme nejen díky nižší nákupní ceně, ale také díky nižší spotřebě energie (to se nejvíce promítne u ledniček, které „jedou“ 24 hodin denně). Za pět let jejich životnosti bychom tak na spotřebě a pořizovací ceně měli dohromady ušetřit až 8 000 Kč.
Při výběru spotřebiče bychom měli věnovat pozornost především jeho energetickému štítku, který by na něm měl být viditelně připevněn. Ideální je kupovat spotřebiče v energetické třídě A. Některé (například ledničky) jsou na trhu dokonce k dostání v třídě A++.