Čeština je západoslovanský jazyk a má mimořádně bohatou slovní zásobu, mnoho zvláštních gramatických jevů a několik nepříliš obvyklých hlásek. V dnešním globalizovaném světě se velmi často v češtině objevují anglicismy. Vyskytují se v odborné terminologii, ale pronikají i do běžné konverzace a stále více anglicismů se objevuje i v novinách, časopisech, rozhlase i v televizním vysílání. Anglické výrazy bezesporu nejvíce zasáhly oblast informatiky. Největším fenoménem je pojmenování firem, programových formátů a autorských projektů anglickými názvy. Jako příklad můžeme uvést Cinema City nebo Sazka Arena.
Češi ovšem v zápalu své světovosti často používají angličtinu ve stylu Czenglish = napůl česky a napůl anglicky. Používaná terminologie obsahuje bohemismy a navíc se mnohdy vyskytne i nesprávná větná skladba. Poangličtěná forma češtiny je pro cizince zábavná, ale může být i motorem velkého nedorozumění. V projevech státníků může vést až k incidentu. Takto zkomolené věty mohou dokonce nabýt zcela jiného významu…
Některá slova do angličtiny prostě nepřeložíte vůbec. Ryze český název našeho časopisu nás potěšil. Kabrňák je prostě „česká značka“ a má národní váhu jako např. Pohořelecký kapr nebo Žatecký chmel. Chráněné zeměpisné označení – ochranná známka – je podle EU nutno doložit tím, že je výrobek spjat výrobou, zpracováním, či tradicí s určitým místem. V tomto směru máme jasno, KABRŇÁK je originál pro ČR a je spjat s naší firmou a městem Brnem.
I přes jednoznačně český název časopisu jsme museli začátkem letošního roku zavést elektronickou podobu časopisu a tentokrát jsme se neobešli bez anglického názvu – newsletter. Bez angličtiny se prostě v dnešní době neobjedeme. Ještě, že slovo kabrňák do angličtiny přeložit prostě nejde. Pokud použijete personal computer a připojíte se po internetu pomocí programu Internet Explorer nebo Mozila Firefox na naše www.kabrnak.cz, pak už budete v českém jazykovém ráji. Jen tak mimochodem. Zkratka www znamená celosvětovou počítačovou síť – pavučinu, která distribuuje soubory dokumentů, které lze hypertextově prohledávat. Vítejte na World Wide Web našeho českého Kabrňáka.
Redakce