Obří šachová figurka – pěšec, vysoký 2,5 m a vážící celou tunu a 200 kilogramů, vévodí v Pelhřimově malému náměstíčku, které spojuje Muzeum rekordů a kuriozit a druhou rekordmanskou expozici Zlaté české ručičky. Tento pěšec, zapsaný v České knize rekordů, je součástí tzv. Karlštejnských šachů, rekordní soupravy 32 šachových figurek, které dohromady mají celkem 48 000 kg. Pěšec musel být na podstavec v centru města rekordů umístěn za pomoci jeřábu a dnes je novým cílem turistů, kteří do Pelhřimova přijíždějí za českými NEJ…
Všechny ostatní figurky jsou ale rozmístěny v okolí Karlštejna a soutěž, jejíž pravidla najdete na www.karlstejnskesachy.cz, propojuje pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit s turistickým regionem Karlštejnsko.
Umístění figurky (mimo dosah všech ostatních) má názorně připomínat slavný tah českého velikána, spisovatele, básníka, hudebníka, dramatika, historika, učitele, filozofa, kriminalisty, vědce, vynálezce, světoběžníka, kočovného dentisty, gynekologa-samouka a mistra šachu Járy Cimrmana, který v Madridu dokázal rozhodit slavného šachového mistra Capablancu, když mu pohrozil dvojitým šachem. Capablanca zcela zmaten ohlásil tah na G12, čímž se ocitl mimo šachovnici a byl tak zaznamenán první aut v dějinách této hry.
Rekordní figurka byla Agenturou Dobrý den symbolicky věnována Zdeňku Svěrákovi a Ladislavu Smoljakovi i celému Divadlu Járy Cimrmana, jež je rovněž zapsáno v České knize rekordů a jehož členové sochu slavnostně odhalili 7. září 2011.
Šachové rekordy – výpis z České knihy rekordů :
Nejvíc šachových partií odehraných nonstop jedním hráčem
Rekord v simultánce vytvořil v roce 1984 mezinárodní šachový velmistr ing. Vlastimil Hort v Kolíně nad Rýnem, když za 32 hodin a 30 minut sehrál 663 partií, vždy na 120 šachovnicích najednou. Nachodil přitom na 50 km, nikoliv však normální chůzí, ale úkroky. Po každém kole měl nárok na 5 minut odpočinku.
Největší kovové šachy
Pavel Tasovský, Dalibor Rybníček, Luboš Jan a Jiří Ondráček vykovali sadu obřích šachových figur o celkové hmotnosti 640 kg. Jejich výška se pohybuje v rozmezí od 83,7 cm do 124 cm a hmotnost od 17 kg do 27 kg. Šachy jsou vyrobeny pro šachovnici o rozměru pole 70×70 cm.
Kuriózní šachy byly oficiálně zaevidovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 6. září 2008.
Nejpočetnější šachová simultánka muž vers. ženy
Šachový oddíl TJ Tourist Říčany uspořádal u příležitosti oslav 80 let oddílu simultánku, při které mezinárodní velmistr David Navara nastoupil proti 28 šachistkám, z nichž v průběhu 57:34,29 min dvacet čtyři porazil, třikrát remizoval a jednou prohrál. Během simultánky učinil rekordman více než 800 tahů, což znamená, že v průběhu každé minuty musel udělat v průměru 14 tahů.
Rekordu bylo dosaženo 16. září 2005 na Masarykově náměstí v Říčanech.
Město s největší kamennou šachovnicí
Město Bílovec má na ploše Slezského náměstí největší vydlážděnou kamennou šachovnici o rozměrech 8×8 m, která je osazena bronzovými tabulkami s uvedením čísel a písmen. Nedílnou součástí šachovnice jsou plastové figury o výšce 80 cm využívané ke hře při akcích pořádaných na náměstí.
Šachovnice byla vytvořena při komplexní rekonstrukci náměstí v roce 2000, jejíž projektovou dokumentaci včetně námětu obří šachovnice zpracovala firma S-Projekt Zlín.
Miroslav Marek
prezident Ag. Dobrý den Pelhřimov