NEJVĚTŠÍ KŠANDY
Michal Kolařík z Černé Hory u Blanska vyrobil ve své rodinné firmě největší kšandy v České republice, které premiérově představil v červnu 2007 na mezinárodním festivalu Pelhřimov – město rekordů.
„Inspirací k výrobě šlí na výšku čtyřmetrové postavy nám byla návštěva Pelhřimova – města rekordů. Nápad je ale věc jedna, realizace věc druhá.
V pohádkách nežijeme, a tak nebyl k dispozici čtyřmetrový obr. To nás však neodradilo, rozhodli jsme se jej schematicky imitovat…, alespoň jeho horní polovinu od pasu nahoru.“ Ani výroba rekordních šlí nebyla jednoduchá – bylo třeba sehnat pruženku, šlové závěsy a šlové posuny pro zhotovení kšand tak velkých rozměrů.
Vypomohly spřátelené dílny a výsledek je impozantní: Na rekordní šle o délce 355 cm a šířce 15 cm (zvětšení je provedeno přesně v poměru: o co jsou kšandy delší, o to jsou i širší) bylo spotřebováno materiálu, že by bylo možno z něho ušít 75 kusů dětských šlí. Kšandy se po skončení festivalu staly exponátem pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.
O MAXI exponátech pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit
Město Pelhřimov ležící na Vysočině je už dávno naším hlavním městem rekordů. Nejen, že se tu shromažďují a do České knihy rekordů zapisují veškerá českáNEJ…, že se zde každoročně o druhém červnovém víkendu scházejí rekordmani v nejroztodivnějších disciplínách, nejen že tu padají rekordy i během roku, protože ti, kteří něco umějí, sem přijíždějí osvědčit svá NEJ… Navíc v centru města se můžete projít po stezce s názvem Procházka Českou knihou rekordů…, kde nechybějí údaje ani o rekordmanech z Moravy.
No a ještě ke všemu tomu jsou tu v místním Muzeu rekordů a kuriozit k vidění i exponáty vpravdě rekordních rozměrů. Vybíráme ty, které mají autory na Moravě.
Obří hokejka
Největší hokejku zřejmě na celém světě zhotovil Augustin Krystyník z Nového Hrozenkova – veliký fanoušek vsetínského hokeje. Jeho dílo je pětinásobnou zvětšeninou hole Jiří Dopity – někdejšího kapitána HC Vsetín. Hokejka vyrobená ze smrkového dřeva je dlouhá 885 cm a váží půl metráku. Rozměr čepele je rovněž obrovitý – 150×38 cm.
Vyšívaná mapa Evropy
Zcela ojedinělým zjevem mezi muži je Miroslav Lakomý z Třebčína u Olomouce, který celé 4 roky pracoval na svém díle – největší vyšívané mapě Evropy: plátno má rozměry 103×82 cm je k vidění v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.
Je to všeobecně zeměpisná mapa s osmi výškovými stupni pevniny a čtyřmi hloubkovými stupni moří – to vše samozřejmě rozlišeno barevně přesně podle skutečnosti. Autor musel na zaplnění celé plochy udělat 603 900 stehů!!! Každý steh se ovšem dělá dvěma pohyby (tam a zpět), takže to už máme 1 207 800 pohybů. A světe div se dál: mapa je popsána jako každá jiná. Je tu tzv. moulinkou vyšito 61 názvů států, 708 měst, 177 řek, 189 jezer a přehrad, 18 moří včetně Atlantského oceánu, 31 průlivů, 93 zálivů a fjordů, 56 hor, pohoří a nížin a tak dále, celkem 1657 nápisů, což představuje 9942 písmen. Každé písmeno se dělá průměrně pěti stehy, větší písmena i více. Jinými slovy – máme tu dalších 100 000 pohybů. Neuvěřitelné! Pan Lakomý věnoval práci na mapě plných 2000 hodin čistého času. Celé obdivuhodné dílo vzniklo z hecu. Autor – v té době neznalý vyšívání – jednou doma podotkl, že to co „ženský“ dělají, není nic zas tak moc těžkého. Následovala věta, kterou bylo možno očekávat: „Jen si to pojď zkusit.“ Pan Lakomý šel a dnes právem patří do rekordních tabulek.
Vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!
Vše důležité a aktuální o českých NEJ… a z Pelhřimova – města rekordů najdete na www.dobryden.cz