Díky budkám a krmítkům můžeme oživit v zimě svoji zahradu a přilákat zdatné pomocníky. Věřte, že se vám na jaře odvděčí a pomohou sbírat a hubit škůdce.
V životě ptáků představuje zima skutečně nejtěžší období roku. U druhů, které neodlétají do teplých krajů, si zima každoročně vybere svoji daň. Mimořádně nepříznivá je kombinace deště, mlhy a teploty kolem nuly, kdy stromy i keře namrzají a jejich větvičky pokryje led nebo jinovatka, které ptákům znemožní přístup k potravě. Potom opravdu trpí hladem. My jim ale můžeme pomoci. Vyhladovělí ptáci naši pomoc vděčně přijmou. Plaché sýkorky, brhlíci, šoupálci, stehlíci, zvonci i pěnkavy si rychle zvyknou krmítko navštěvovat, a to i na balkoně v paneláku, jen nesmí být příliš vysoko.
BUDKA – KRMÍTKO
Chceme-li, aby ptáci si naši zahradu oblíbili, začneme s pravidelným přikrmováním. Mylný je názor, že stačí přikrmovat jen za silných mrazů. Tehdy už bývá pozdě, protože ptáci nejsou zvyklí krmítko navštěvovat, a než ho najdou, mohou být tak vyhladovělí, že uhynou. Když už začneme na nějakém místě ptáky přikrmovat, měli bychom pokračovat bez přestávky až do jara. S jeho nástupem ptáci postupně přestanou krmítko navštěvovat a dávají přednost přirozené potravě. Když už nehrozí návrat mrazů, což je na konci dubna, můžeme krmítko vyčistit a uložit. Můžeme ale klidně jako Angličané, kteří jsou svou láskou k ptákům pověstní, přikrmovat po celý rok. Ani v nejmenším to nebude přestupek proti přírodě.
KAM S BUDKOU – KRMÍTKEM
Krmítko dáváme nejčastěji poblíž stromů nebo keřů. Ptáci tak mají pocit bezpečí a v případě nebezpečí se mohou rychle ukrýt v prostředí pro ně známém. Tento požadavek máme na zřeteli i tehdy, když je krmítko umístěné na balkoně či okně. Potrava v krmítku by měla být umístěná tak, aby do ní nepršelo a nesněžilo. Do vzdálené části zahrady, kam nechodíme každý den, dáváme krmítka se zásobníkem nebo pověsíme lojové kuličky se semeny.
JÍDELNÍČEK
V obchodech s chovatelskými potřebami najdete široký výběr potravy, která je určená pro přikrmování venkovního ptactva. Nejčastěji to jsou směsi semen slunečnice, prosa, lnu a obilnin. Takové krmivo doplníme čerstvým i sušeným ovocem, popřípadě zelenými listy a oříšky. V posledních letech je běžně k dostání i lojové krmivo v síťkách, které můžeme rovnou zavěsit na strom. Většinou jsou v loji zamíchaná slunečnicová semena nebo arašídy.
Pozor! Pro většinu ptáků je škodlivé dávat do krmítek strouhanku a zbytky pečiva. Nehodí se pro ně ani špek, olej či zbytky sádla z vaření.
Více na www.floranazahrade.cz